Interim Advies Software
  • 360-graden-benadering
  • Maatschappelijk verantwoord
  • Margeoptimalisatie

De grootste inkoper van Nederland groeit, maar het bedrijfsleven haakt af

Grippr.nl > Nieuws >De grootste inkoper van Nederland groeit, maar het bedrijfsleven haakt af

De grootste inkoper van Nederland groeit, maar het bedrijfsleven haakt af

 

De Nederlandse overheid is veruit de grootste inkoper van het land. Jaarlijks koopt zij voor €116 miljard aan producten, diensten en systemen in. Dat is in tien jaar tijd met 59% gegroeid. Voor grote bedrijven én het mkb is de publieke markt dus aantrekkelijker dan ooit.

 

Toch gebeurt er iets opvallends: terwijl het aantal opdrachten stijgt, schrijven steeds minder bedrijven in op aanbestedingen.

 

Dat zie je terug in de cijfers van TenderNed. Het gemiddelde aantal inschrijvingen per aanbesteding is de afgelopen jaren gedaald. Ook zijn er vaker aanbestedingen met maar één inschrijver, en komt een deel zelfs niet tot gunning doordat er te weinig geschikte inschrijvingen binnenkomen. Kortom: meer vraag, minder aanbod.

 

Vooral in ICT is de vraag groot

 

In de ICT-sector is die ontwikkeling nog duidelijker. De overheid publiceert veel meer ICT-aanbestedingen dan een paar jaar geleden, onder meer door digitalisering, cloudmigraties en strengere cybersecurity-eisen. Maar ook daar neemt de concurrentie af.

 

Dat is opvallend, want de interesse in de publieke markt is er wél degelijk. Jaarlijks registreren duizenden nieuwe ondernemingen zich op TenderNed, vooral micro-, kleine en middelgrote bedrijven. Alleen: het merendeel schrijft uiteindelijk niet in, of probeert het maar één keer.

 

Waarom haken bedrijven af?

 

Vooral voor kleinere organisaties zijn aanbestedingen vaak zwaar. De procedures kosten veel tijd, vragen veel administratie en stellen regelmatig hoge eisen. Als een bedrijf weken investeert in een inschrijving zonder resultaat, voelt dat direct in de bezetting en omzet.

 

Het is dus niet zozeer onwil, maar vooral frictie in het systeem.

 

En toch: de kansen voor het mkb zijn reëel

 

Dat is meteen de paradox. Want als mkb-bedrijven eenmaal meedoen, zijn hun kansen goed. Onderzoek laat zien dat het mkb regelmatig wint van grotere partijen, en dat een groot deel van de overheidsopdrachten naar mkb-bedrijven gaat.

 

De publieke markt is dus niet “alleen voor grote spelers”. Integendeel: de markt groeit, de concurrentie daalt en de winkansen voor het mkb zijn aantoonbaar aanwezig.

 

Juist daarom is Tendertracer belangrijk

 

Voor veel ondernemers zit de grootste drempel niet in het leveren van kwaliteit, maar in het vinden van de juiste opdrachten en het op tijd reageren. Daar helpt Tendertracer van Grippr bij.

 

Met www.tendertracer.nl krijgen kleine en mkb-bedrijven op een toegankelijke manier inzicht in relevante overheidsopdrachten. Dat maakt het makkelijker om gericht kansen te volgen, sneller te selecteren en vaker mee te doen zonder te verdwalen in het aanbestedingslandschap.

 

De grootste opdrachtgever van Nederland zoekt leveranciers. De vraag is niet óf er kansen zijn, maar welke bedrijven ze op tijd weten te vinden.

 

Bezoek www.grippr.nl of plan direct een kennismaking met onze Recruiters: info@grippr.nl of bel 085-0074433

 

 

  • Inkoopadvies voor strategie, ketenrisico en contractoptimalisatie;
  • Interim-inkopers: tijdelijke inzet voor structurele verbetering;
  • SpendMonkey, het Spendanalyse Platform voor realtime inzicht in spend, leveranciers en trends;
  • TenderTracer.nl om snel nieuwe marktkansen te spotten binnen Europa.

 

Meer Grippr artikelen

Voordelen van payroll voor ZZP’ers: Waarom kiezen voor payroll bij een project?

 

Impact van de nieuwe Flexwet op ZZP-inkopers: Wat betekent dit voor jou?